ON-LINE poradňa
PREVAPIS Junior

Propolis E.P.I.D. v šumivých tabletách – novinka, ktorá uľaví!

7.3.2016
Chrípka a chrípkové ochorenia (choroby z prechladnutia) patria k vírusovým zápalom horných dýchacích ciest. Patria k najčastejším vzdušným (kvapôčkovým) nákazám. Aj keď sa pôvodcovia týchto infekcií líšia (pri chrípke je to vírus chrípky, pri chorobách z prechladnutia sú to rôzne vírusy, napr. adenovírusy, rhinovírusy), ale väčšina príznakov týchto ochorení je  spoločná (napr. kašeľ, bolesť hrdla). Cez prebiehajúci výskum v oblasti antivirotík je základom liečby pri oboch typoch ochorenia symptomatická terapia spojená so snahou posilniť imunitu a odstrániť konkrétne príznaky, akými sú zvýšená teplota, nádcha, či kašeľ. Pretože sa tieto choroby spravidla prejavujú niekoľkými symptómami súčasne, využívajú sa výhodne kombinované prípravky, ktoré ovplyvnia postihnutý organizmus komplexne.

Takýmto prípravkom je aj  prípravok Prevapis Adults šumivé tablety, ktorý obsahuje extrakt z čisteného propolisu E.P.I.D., vitamín C z plodu šípky (Rosa canina), enzým serapeptázu, N-acetylcysteín a extrakt z koreňa harpagofytu (Harpagophytum procumbens). Kombinácia účinkov jednotlivých komponentov je zameraná na posilnenie správneho fungovania imunity, rozpustenie hlienov, uľahčenie jeho vykašľania a zníženie bolesti na rôznych úrovniach (hlavy, kĺbov a svalov), ktoré sú typické pri prejavoch chrípky a chorôb z prechladnutia.

 

Propolis je včelí produkt s antimikrobiálnym pôsobením, ktorým včely chránia svoje prostredie pred vstupom infekcie. Nedávno sa preukázalo, že propolis má okrem protivírusového, protibakteriálneho  a protiplesňového účinku aj ďalšie užitočné účinky pre človeka, ako je protizápalový, antioxidačný a imunostimulačný. Tieto účinky propolisu súvisia najmä s obsahom flavonoidov. Pre zaistenie bezpečnosti propolisu je dôležité, aby bol zbavený potenciálne alergizujúcich zložiek, napr. peľových zŕn alebo esterov kyseliny kávovej. Taliansky výrobca propolisu E.P.I.D. (Specchaisol) vyvinul patentovaný postup, ktorým sa odstraňujú alergizujúce zložky a vosky, pričom obsah flavonoidov, ktoré tvoria aktívnu zložku propolisu, je štandardizovaný (presne kontrolovaná hladina účinných látok). Navyše je spracovaný tak, aby bola zabezpečená jeho maximálna biodostupnosť, teda vstrebateľnosť a využiteľnosť v organizme. Aby ho mohli užívať aj deti, je rozpustný vo vode a neobsahuje alkohol, ako bežne dostupné propolisové tinktúry. Účinok propolisu E.P.I.D. môže byť obohatený aj o ďalšie prírodné látky, ktoré spolu pôsobia špecificky na viacerých úrovniach.

 

Šípka – plod ruže šípovej (Rosa canina) obsahuje vysoký podiel vitamínu C, ktorého potreba pri akútnych infekčných ochoreniach veľmi rýchlo stúpa. Vitamín C má antioxidačný a protizápalový účinok, je významný pre posilnenie imunity; používa sa v prevencii a liečbe infekcií respiračného traktu. Šípka obsahuje ešte ďalšie vitamíny, napr. vitamíny B, ktoré sú potrebné pre dobrý stav slizníc.

 

Serapeptáza je proteolytický enzým, ktorý u pacientov so zápalom dýchacích ciest zrieďuje hlien a uľahčuje tak jeho vysmrkanie a vykašliavanie. Ďalej má tento enzým protizápalové, protibolestivé  účinky a tiež zmierňuje opuch slizníc a napomáha ich regenerácii. Pri súbežnom podávaní antibiotík serapeptáza rozpúšťa baktériami produkovanú ochrannú vrstvu (biofilm) na ich povrchu, a tak zlepšuje prienik antibiotík k baktériám a ich protibakteriálne pôsobenie.

 

N-acetylcysteín je aminokyselina, ktorá zrieďujúce hlien, ktorý sa tvorí pri zápaloch dýchacích ciest, a tým uľahčuje jeho vykašliavanie. Ďalej má N-acetylcysteín  aj antioxidačnú  úlohu, čo má význam pri oxidačnom strese, sprevádzajúcom zápalové ochorenia; N-acetylcysteín tým prispieva aj ku zlepšeniu funkcie imunity.

 

Extrakt z koreňa harpagofytu ležatého (Harpagophytum procumbens) má protizápalový a analgetický účinok. Svoje využitie má hlavne pri zápalových ochoreniach kĺbov a parainfekčných artralgiách (bolesti kĺbov), ktoré často sprevádzajú chrípku a choroby z prechladnutia.

 

Prípravok Prevapis Adults je určený pre dospelých a deti od 12 rokov chorých na chrípku a ochorenia z prechladnutia. Užíva sa 2 krát denne, ráno a večer sa nechá rozpustiť jedna šumivá tableta v pohári vody.